Barion Pixel
EGAL-TEAM Kft. | 2024.03.29
Facebook E-mail
/




majonez.jpg

Ha salátát készítünk, sokszor gyűlik meg a bajunk a salátaöntetekkel. Ugyanis ahány saláta, annyiféle öntet létezik. Figyelnünk kell a felhasznált saláta fajtára, milyen azok íz hatása, és milyen fűszerezés illik hozzá. A hagyományos cukros-ecetes változat helyett ma már sokkal izgalmasabb öntetekkel tudjuk a salátákat ízesíteni. Ha már vesszük a fáradtságot az elkészítésre, ne elégedjünk meg a legegyszerűbb öntettel! Hozzuk ki a legtöbbet belőle!

Klasszikus vinaigrette-öntet 
Keverjünk össze 1 dl olívaolajat és fél dl balzsamecetet (vagy borecetet), adjunk hozzá 1 evőkanál dijoni mustárt, 1 gerezd összezúzott fokhagymát, sót és őrölt borsot. Jól keverjük el, hogy homogén szószt kapjuk. Ízesíthetjük zöldfűszerekkel, esetleg egy kanál mézzel is. Hosszú ideig eltartható, így nagyobb adagot is készíthetünk előre. Zöldsalátához, vegyes salátához, párolt zöldségekhez kiváló. 

Pikáns japán dresszing

1teáskanál dijoni mustár,1 evőkanál ecet, 1 teáskanál barna cukor, 1 evőkanál szezámolaj, 1.5 evőkanál szójaszósz

Az összes hozzávalót keverjük össze, és öntsük a friss salátánkra. Többet is készíthetünk egyszerre, hűtőben napokig is eláll.

Joghurtos és tejfölös öntetek
Könnyebb önteteket készíthetünk a savanyított tejtermékekkel, mint majonézzel, és ízlésünk szerint variálható.

Szójajoghurtos-lenmagolajos öntet 

A tojások sárgáját törjük össze egy villával. Adjuk hozzá a szójajoghurtot, a lenmagolajat, a mustárt, a citromlevet, sót, borsot és keverjük simára. A zöldfűszereket aprítsuk fel és keverjük a mártásba.

majonez2.jpg

Cézár-öntet

Ha a Caesar vagy Cézár saláta receptjét átfutva ezersziget öntet, trappista sajt, esetleg megmaradt fasírtgolyó ötlik a szemünkbe, már lapozhatunk is tovább. Az autentikus recept ezeket biztosan nem tartalmazza, és a Caesar saláta nem lecsó, hogy úgy variáljuk, ahogy nekünk tetszik. Ez persze féligazság, mindenki úgy készíti, ahogy ínye kedve diktálja, de akkor hívjuk inkább tonhalsalátának ezersziget szósszal vagy krutonos jégsalátának.

A saláta eredete Cesare Cardini (1896-1956) nevéhez fűződik, akinek a 20-as években a mexikói Tijuanaban (a kaliforniai határhoz közel) szállodája és étterme volt. Cardini, olasz bevándorlók fiaként elsősorban itáliai konyhát vitt. Történt aztán egy szép napon, pontosabban 1924. július 4-én, hogy ünnepnap lévén (Amerika a függetlenségét ünnepelte) nagyobb társaság lépett az étterembe. A személyzet enyhe pánikba esett, hisz ekkora tömeg ellátására a konyha nemigen volt felkészülve.

No de Cardini úr feltalálta magát. A vendégek előtt, az olasz konyha alapvető hozzávalóiból keverte össze salátáját: római salátát tépkedett, majd fokhagymás ízesítésű olívaolajjal, frissen facsart citromlével, piciny Worcestershire-mártással, frissen reszelt parmezánnal, nyers tojással és pirított kenyérdarabkákkal vegyítette, majd sózta és fekete borsot tekert rá. A salátának olyan sikere lett, hogy minden asztalnál rendeltek belőle. Így szól az eredeti recept. Azóta sokan jó néhány tudatos és véletlen változtatást végeztek az eredeti receptúrán, jóllehet, a saláta kényszerből, hirtelen ötlet alapján készült, és élete során maga Cardini úr is változtatott rajta egy keveset.

majonez3.jpg

Mindegy is a történet. Az a tény, hogy a Caesar salad a világ minden részén kapható Ausztráliától Kanadáig, elég érv, hogy megismerjük.

Az alap hozzávalók: római saláta, kenyér, olívaolaj, fokhagyma, bors, szardella.

A római saláta

Ez a salátaféle kicsit dió ízű, legjobb a szíve (a belső, friss, ropogós része). Viszonylag ritkán lehet kapni. Az alapos mosás és szárítás fontos. Itt szeretnénk kiemelni a salátacentrifuga fontosságát, amely ugyan hazánkban még nincs minden háztartásban, pedig fantasztikus találmány. Annyira leegyszerűsíti az egyébként konyharuhákon vagy edénytartón végzett salátaszárítást, hogy ha az ember egyszer kipróbálja, sosem fogja tudni nélkülözni. A megmosott és száraz salátát ezután inkább tépkedjük, mint vágjuk. A vágástól oxidálódik a salátalevél, és gyorsabban fog barnulni. A Caesarban a római salátát kompromisszum kész háziasszonyok pótolhatják jégsalátával.

Caesar saláta

Hozzávalók:
A pirított kenyérkockákhoz:

2 nagy gerezd fokhagyma
3 evőkanál extraszűz olívaolaj
2 nagy szelet kenyér

Saláta:
1 egész tojás, 1 sárgája
1,5-2 dl szőlőmagolaj
0,5-1 dl olívaolaj
2 gerezd fokhagyma háromszor blansírozva, pürésítve
2-3 kanál szárnyas leves (vagy joghurt)
3 szardella, tejben kiáztatva, pürésítve
csapott evőkanálnyi mustár
csipetnyi só
fél citrom leve

Elkészítés:
A hozzávalókat az olívaolaj, a leves és a citrom kivételével magas keverőedénybe tesszük, botmixerrel sűrűre keverjük. Ezután keverjük bele kanállal az olívaolajat,
majd a levest (vagy joghurtot) és a citromot.

A pirított kenyérkockákhoz vágjuk fel a kenyeret kb. 1,5 cm-es kockákra. A kés lapjával (vagy fokhagymanyomóval) préseljük össze a 2 nagy gerezd fokhagymát. Az olívaolajon pirítsuk meg a hagymát, majd süssük a fokhagymás olajban barnára a kenyérkockákat. A másik módszer, hogy összekeverjük a hozzávalókat, és forró sütőben pirítjuk barnára a kenyérkockákat.

Az eredeti recept természetesen variálható: elterjedt a szalonnás, csirkés, tonhalas Caesar saláta, van, aki tesz bele kapribogyót és felcikkezett tojást vagy paradicsomot is. Az önteteket is variálják vörösborecettel, Tabasco szósszal. Szóval találjuk meg az ízlésünknek legjobb összeállítást!