Barion Pixel
EGAL-TEAM Kft. | 2024.03.29
Facebook E-mail
/




Van úgy, hogy akármennyire is védjük a szervezetünket, mégis elkapunk egy kis megfázást, influenzát főleg így januárban, mikor alapjáraton gyengébb az immunrendszerünk.
A hamarosan Magyarországot is elérő influenzajárvány megelőzése érdekében jó tudnunk, hogy ha egészségesebben étkezünk, akkor immunrendszerünk is nagyobb eséllyel véd meg a betegségtől.
Ha pedig nincs komolyabb bajunk és nem lázasodunk be, akkor felesleges rögtön az orvoshoz szaladni és a gyógyszerekért nyúlni, próbálkozzunk előbb nagyanyáink házi praktikáival, hiszen a konyhánk is tele van gyógyítószerrel!

Fontos a megelőzés. Egészségesebb étkezéssel erősíthetjük immunrendszerünket!

Ne főzzük túl az ételeket! Minél kevesebb hőhatásnak tesszük ki az alapanyagokat, annál többet tartanak meg értékes komponenseikből. A friss húst és halat csak rövid ideig süssük, pároljuk, és kerüljük a zöldségfélék fölösleges áztatását is. Éppen ezért a Melódinnál gőzteres sütőben készülnek a párolt zöldségek, így valóban párolva puhulnak.

Nyers zöldség és gyümölcs minden mennyiségben! A legtöbb vitamint akkor juttatjuk a szervezetünkbe, ha nyersen fogyasztjuk a zöldséget, gyümölcsöt. Nem kell lemondanunk a változatosságról sem, hiszen például a különbözőképpen elkészíthető salátákból akkora a választék, hogy szinte minden téli napra juthat egy-egy fajtából. Salátabárunk friss salátáit is így állítjuk össze.

De választhatóak a vitaminok feltöltésére a Meló-C matricával ellátott zöldség és gyümölcskelyheink is.

Szükség esetén tároljuk az ételeket hidegen vagy mélyhűtve! Ha szükséges, mind az alapanyagokat, mind a készételt tároljuk hidegen, hosszabb tároláskor mélyhűtve. Így azonos mennyiségű élelmiszerből akár 50 százalékkal több vitaminhoz, ásványi anyaghoz is juthatunk. Érdekesség például, hogy az előfőzés nélkül, mínusz 18°C-on mélyhűtött gyümölcsök C-vitamin tartalma még féléves tárolás után is kevesebb mint 10 százalékkal csökken.

Télen is használjuk ki a szezon nyújtotta lehetőségeket! Bár télen kevesebb szezonális alapanyagból lehet válogatni, mint nyáron, ilyenkor kerülnek előtérbe a savanyú káposztás ételek, a sütőtökös levesek és köretek, valamint a kerekrépás téli étkek. Ezek az alapanyagok sok más mellett jócskán bővelkednek C-vitaminban és rostokban is. A savanyú káposzta és a sütőtök jótékony hatásait már régóta ismerjük, azt viszont talán kevesen tudják, hogy a kevésbé ismert kerekrépa A-, B1- és B2-vitaminban, valamint kálciumban és foszforban is gazdag.
A teát megelőzésre is használhatjuk, hiszen átlagosan több mint 2 liter folyadék távozik naponta a szervezetünkből a légzés, kiválasztás, emésztés és verejtékezés során. Ha ezt természetes gyógyteákkal is pótoljuk, sokat tehetünk az immunrendszerünk erősítéséért. A leghatékonyabb immunerősítő teák közé tartozik a csipkebogyó-, a kamilla-, a gyömbér-, a borsmenta-, a kasvirág- és a hársfatea.

Ha pedig már megtörtént a baj, az alábbi módszerekkel segíthetünk magunkon.

Inhaláljunk!

Ha úgy érzzük, hogy nem kapunk levegőt és a torkunk is rettentően fáj, akkor naponta kétszer készítsünk magunknak kamillavirág főzetet, majd egy törölköző segítségével hajoljunk a forrázat fölé és 10 percig lélegezzük be mélyen a gyógyító és gyulladáscsökkentő virágzatot. Ha nem szeretnénk elpazarolni a főzetet, akkor az inhalálás után nyugodtan igyuk meg egy kis mézzel ízesítve a 100%-os hatásért.

Fokhagyma-kúra
Nagyanyáink egyik csodaszere a fokhagyma volt, használták influenza és megfázás ellenszereként is. Legjobb, ha meg tudjuk enni magában a fokhagymát, azonban, ha nem bírja a gyomrunk, akkor dörzsöljünk egy gerezdet a jól átsütött pirítósra és úgy fogyasszuk, a megfázás alatt naponta minimum 1 gerezdet együnk meg. A fokhagymát rendszeresen is fogyaszthatjuk, ugyanis nagyon jót tesz az immunrendszerednek és a vérkeringésednek is. (persze, csak ha a környezetünk bírja a szagot)

Sok-sok folyadék
Ahhoz, hogy felgyorsítsuk a gyógyulásunkat rengeteg folyadékra lesz szükségünk, ugyanis a vírusok a torok és az orr kiszáradt nyálkahártyáján telepednek meg a legjobban, viszont, ha sokat iszunk, akkor beindítjuk a váladéktermelést és így tulajdonképpen az orrunkon keresztül kifújjuk a betegséget. Nem mindegy azonban, hogy mit iszunk, legjobb, ha a már említett gyógyteákat választjuk, vagy a sima víz mellett döntünk, de segítenek a 100% gyümölcsből készült Vitamix italcsaládunk tagjai is, a cukros üdítők fogyasztását pedig ilyenkor próbáljuk meg mellőzni.

Fekete retek mézzel
Mára már egyre jobban elfelejtjük a fekete retket, pedig régen igazi csodafegyverként tartották számon köhögés ellen. Igaz az íze nem a legjobb, így valószínűleg nem lesz a kedvencünk, de ha napokkal megrövidítenénk a betegséget, akkor vágjunk ketté egy fekete retket, vájjuk ki a belsejét és folyassunk bele egy kanálnyi mézet, hagyjuk pár órára egy meleg helyen majd szedjük össze minden bátorságunkat és együk meg. Viszont amilyen rossz az íze, olyan hatásos csodaszer.


Húsleves, csontleves, erőleves
Évszázados megfigyelés, hogy megfázás, vagy akár az influenza esetén a forró húslevesnek gyógyító hatása van. Sokan esküsznek erre a módszerre, mások viszont azt mondják, a leves ilyenkor egyáltalán nem segít. A University of Nebraska kutatói arra jutottak, hogy a klasszikus csirkehúsleves, azaz a „nagymama levese” csökkenti a megfázás, különösen a felső légúti megbetegedések tüneteit.
Vitathatatlan, hogy a vitaminok részben kifőnek a csirkelevesből. Tény viszont az is, hogy a forró, sós lé és a leves fogyasztása közben belélegzett gőz, felszabadítja a légutakat, nyákoldó, izzasztó és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, elsősorban a vírusok okozta panaszokat enyhíti.

Receptajánló
Nagymama gyógyító húslevese
Hozzávalók:
•1 közepes méretű konyhakész (bontott) tyúk
•4-5 db sárgarépa
• 4-5 db fehérrépa
• 1 kisebb karalábé
• 1 kis darabka zellergumó
• 3-4 rózsa karfiol
• 1 db zöldpaprika
• 1 db paradicsom
• egy csokor petrezselyem
• 1 fej vöröshagyma
• 1 gerezd fokhagyma
• só
• 6-7 szem egész feketebors
• késhegynyi reszelt szerecsendió

Elkészítés:
A megtisztított, megmosott és feldarabolt tyúkot 3-4 liter hideg vízben feltesszük főni. Sózzuk, borsozzuk, és apró lyukú reszelőn belereszeljük a szerecsendiót.
Amikor a víz felforrt, hozzáadjuk a megtisztított, feldarabolt zöldségeket: a répákat hosszában, kettő- vagy négyfelé vágjuk, a paprikát hosszában kettévágjuk és a magházat eltávolítjuk. Ezután lassú tűzön, amelyen éppen csak gyöngyözik a leves, addig főzzük, amíg a hús és a zöldségek megpuhulnak.
Ha elkészült, egy kis húslevest merjünk ki a fazékból, és abban főzzük ki a cérnametéltet. Ízlés szerint erőspaprikakrémet is kínálhatunk hozzá.

Fánk a sütőből
Hozzávalók:
• 50 dkg liszt
• 1,5 dl aludttej
• 2,5 dl tej
• 7 dkg cukor
• 1-2 csomag vaníliás cukor
• 2,5 dkg élesztő
• 2 tojás
• 10 dkg olvasztott vaj
• 1 citrom leve és reszelt héja
• kb. 2 evőkanál porcukor

Elkészítés:
Egy bögre (2-2,5 dl) tejben elkeverünk 1 kanál cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, felfuttatjuk. Közben kimérjük a lisztet, elkeverjük benne a citromhéjat, a maradék cukrot és a vaníliás cukrot. Közepébe mélyedést készítünk, oda megy az élesztős tej, a maradék tej (vagy aludttej) langyosítva és a 2 tojás, kissé felverve. Elkezdjük dagasztani a tésztát. Mikor már hozzávetőlegesen összeállt, több részletben hozzáadjuk az olvasztott vajat, és jó hólyagosra dagasztjuk. Letakarva, langyos helyen 1 óra alatt megkelesztjük.
A fánktepsi mélyedéseit kiolajozzuk, a tésztából olajos kézzel nagyobb diónyi darabokat csípünk, hurkát formálunk, és a formába tesszük, végüket összecsípjük. Tetejüket is lekenhetjük kevés olajjal.
200 fokos sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük a fánkokat. Sülés közben elkeverjük a porcukrot a citromlével, majd a még meleg fánkokra csurgatjuk.