Barion Pixel
EGAL-TEAM Kft. | 2024.03.29
Facebook E-mail
/




A zakuszka eredetileg Örményországból, vagy Grúziából származó, de Moldován keresztül Erdélybe került és ott igen népszerű, kenyérre kenhető, különféle zöldségekből és paprikából készült krém, amely felhasználható az ételek ízesítésére és felhasználható tésztaételekhez is hozzáadott mártásként. Az ételízesítésen kívül előételként, szendvicskrémként, salátaként is használja az orosz, bolgár, román, szerb, erdélyi konyha. Néhány változatát gombóccá összegyúrva készítik el. Erdélyben több fajta zakuszkát is készítenek.

Összetevői változatosak. Az erdélyi alaprecept szerinti összetevők: zöldpaprika, kápiapaprika, paradicsompaprika (pritaminpaprika, gogosár-rom:, gogoșar), sűrített paradicsom, padlizsán, vöröshagyma, olaj, ételízesítők. Az említetteken kívül lehet répa, fokhagyma, hal, reszelt uborka, snidling, kapor, babérlevél, bors, káposzta.

Tápértéke: 97 kcal/100 g

Most érdemes paprikából és padlizsánból finomságokat készíteni! Sütve, főzve, töltve egyaránt szeretjük őket.
Semleges ízű a padlizsán húsa, ám szivacsszerű szerkezete könnyen fölveszi az ízeket. Ahogy a sütéshez használt zsiradékot is egyedülálló módon magába szívja, úgy a vele együtt sülő-fővő fűszerek (és más alapanyagok) aromáját is átveszi. Kiváló kálium-, vas- és fehérjeforrás. A lila fajták antocián-vegyületei, a növényi színanyagok épen tartják az immunrendszert és megakadályozzák a vérrögképződést. Gyulladásgátló, antibakteriális hatású. Sokféle ásványi anyaga révén remek víz- és epehajtó, előnyösen hat a vérnyomásra.

Könnyen elöregedő termését a szedéstől számított 1–2 napon belül használjuk fel. A héjat, ha vastag és kemény, akár le is hámozhatjuk. A padlizsán akkor lesz keserű, ha túlérett, ha száraz körülmények között termesztették, vagy ha már nem zsenge. A mai fajták esetében a besózásra már nincs szükség, illetve a besózás célja nem a keserű íz megszüntetése, hanem a nedvességtartalom csökkentése. Illik hozzá a paradicsom, hagyma, remekül társul a babérlevéllel, fokhagymával, zsályával.

A padlizsánról

A burgonyafélék családjába tartozó padlizsán őshazája Délkelet-Ázsia, India. Európába arab kereskedők révén, hazánkba nagy valószínűséggel a törökök segítségével került. Ezt támasztja alá a „törökparadicsom” elnevezés. A tojásgyümölcs név pedig arra utal, hogy a korai fajták termése kisebb méretű, tojásdad alakú és fehér színű volt.

Ezt a növényt Európa-, és Amerika-szerte eleinte bizalmatlanul méregették, a fekete csucsorhoz (Solanum nigrum) való feltűnő hasonlatossága miatt mérgezőnek tartották. A zöld részek valóban tartalmazzák a mérgező hatású szolanin vegyületet.
Kínában és Indiában zajlik a világ padlizsántermesztésének 83 százaléka. A modern fajták színe sokféle lehet: zöld, rózsásfehér, narancssárga, világos- vagy sötétlila. Formájuk pedig a hosszúkás-keskenytől a gumószerűen gömbölyded laposig terjedhet. A tojásgyümölcsöt ma is termesztik az ősi fehér színben. Ezek vastagabb héjú fajták, ízük kevésbé jellegzetes, állaguk krémesebb. Éretten pedig aranyba hajló, sárgás elefántcsontszínűvé válnak.

Zakuszka alaprecept:

Hozzávalók:

• 1 kg padlizsán,
• 1 kg zöldpaprika,
• 1 kg paradicsompaprika,
• 30 dkg hagyma,
• 3 dl paradicsomszósz,
• 3 dl olaj,
• 1 evőkanál szemes bors,
• 1 mokkáskanál szalicil,
• só.

Elkészítés:

A padlizsánt süsd meg, majd hámozd meg és darabold fel. A zöldpaprikát szintén süsd meg, majd sózd meg, és tedd egy edénybe.
Takard le, ha kihűlt, daráld le a paradicsompaprikával egyetemben. A hagymát aprítsd fel, az olaj felét öntsd egy nagy lábosba.
Dinszteld meg rajta a hagymát, majd add hozzá a padlizsánt, a paprikákat, a paradicsomlét, és szórd meg a szemes borssal, valamint ízlésed szerint sóval is. Öntsd hozzá a maradék olajat, és gyakori kevergetés mellett addig főzd, amíg az olaj feljön a tetejére. Vedd le a tűzről a lábost, és keverd hozzá a szalicilt. Megtisztított, meleg vízbe állított üvegekbe adagold ki, kösd le, és dunsztold meleg takaróba 1-2 napra.

Babos zakuszka:

Hozzávalók:

1 kg paradicsompaprika,
1 kg fejtett bab,
fél kg vöröshagyma,
3 dl olaj,
3 dl paradicsomlé,
2-3 babérlevél,
szalicil,
só,
bors.

Elkészítés:

A paprikát mosd meg alaposan, magozd ki és daráld le. A hagymát pucold meg, és szintén daráld apróra. Egy nagyobb lábosba öntsd bele az olaj felét, és dinszteld meg rajta a hagymát. Add hozzá a paprikát, és, ha a lé elpárolog alóla, vedd le a tűzről. Ekkor keverd hozzá a megfőzött babot, a paradicsomlevet, a babérleveleket, valamint ízlésed szerint sózd, borsozd. Főzd össze, és adagold ki üvegekbe. A paprikakrém tetejére önts némi olajat, szórj rá egy csipetnyi szalicilt, és kösd le. Végül tedd meleg takarókba, és néhány napig tartsd benne az üvegeket.

Zakuszka télire:

Megmutatjuk, hogyan érdemes ezeket az értékes vitaminforrásokat télire üvegbe zárni.

Hozzávalók:

3 kg paradicsompaprika,
3 kg kápia paprika (zöldpaprika is jó),
3 kg padlizsán,
15 dl paradicsomlé,
10 dl napraforgó olaj,
só ízlés szerint,
bors ízlés szerint,
babérlevél ízlés szerint,
1 kg vöröshagyma.

Elkészítés:

Megmossuk és lecsumázzuk a paprikát. A hagymát tisztítás után ledaráljuk, és olajon megdinszteljük. A paprikát is ledaráljuk, a hagymához adjuk. Kb. az 1 l olaj 3/4 részét öntjük a hagyma alá. Elsőnek soknak fog tűnni, de nem kell megijedni. Nem lesz zsíros. A padlizsánt megmossuk, és tepsire fektetve megsütjük a sütőben, majd lehúzgáljuk a héját. Ledaráljuk, és hozzáadjuk a hagymához és a paprikához. Beleöntjük a paradicsomlevet, hozzáadjuk a fűszereket ízlés szerint (só, bors, babérlevél). Kevergetés mellett addig főzzük, amíg krémes nem lesz. (Az olaj a tetejére felül, akkor már jó.) Üvegekbe töltjük, kirázogatjuk a légbuborékokat az üvegből, teszünk a tetejére 1 késhegynyi tartósítót, és a maradék olajból öntünk egy keveset a tetejére, ami légmentesen lezárja. Száraz dunsztba tesszük, és hagyjuk kihűlni.

Sütési hőfok: 200 ºC.